Smart Home a ekologia?

Zielone osiedla coraz częściej stają się urzeczywistnieniem projektów deweloperów. Pod tym terminem kryje się budownictwo energooszczędne, znane dobrze w Polsce od kilku lat, a na świecie od kilkunastu. Pamiętajmy, że innowacje mieszkaniowe to znacznie więcej niż niższe rachunki za media, to coraz to lepsze sposoby na życie w zgodzie z naturą i mniejsza degradacja terenów zielonych.

Ekologiczne domy póki co spełniają swoje zadania, a nowoczesne technologie tylko wspomagają ich pracę dla dobra środowiska. Na całe szczęście temat jest w fazie rozwoju i projektów typu eko wciąż przybywa. Mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej, tak samo jak więcej będzie osób świadomych korzyści ich posiadania.

Na czym to polega?


Budownictwo ekologiczne nazywane jest także zrównoważonym i polega na ograniczaniu dostarczanej z zewnątrz energii. Dotyczy ono zarówno domów jednorodzinnych jak i bloków. To specyfika konstrukcji, kształt i lokacja sprawiają, że budynek jest niskoenergetyczny. Technologia pozwala absorbować i wykorzystywać promienie słoneczne, a kryteria termiczne windują wymagania względem izolacji cieplnej. Dodajmy do tego systemy grzewcze, systemy rekuperacji, kolektory słoneczne, czy ogniwa fotowoltaiczne i już mamy receptę na drogi w budowie, ale tani w utrzymaniu dom energooszczędny. To jedna z pewniejszych inwestycji jaką można sobie wyobrazić.

Przeczytaj także nasz wpis o budownictwie pasywnym pisaliśmy już wcześniej (link) oraz odnawialnych źródłach energii (link). Zobacz także naszą infografikę związaną z oszczędzaniem energii (link).

Co ma do tego Smart Home?


Inteligentne domy poza komfortem, oszczędnością czasu i bezpieczeństwem mają nam dawać także oszczędności. To właśnie one stanowią wspólny mianownik dla budownictwa nowoczesnego i ekologicznego. Z pomocą smart systemów możemy kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, parametry oświetlenia, pompy ciepła czy zużycie prądu.

Z pewnością krytyków Smart Home nie brakuje, ale ile z nich zdaje sobie sprawę, że automatyka domowa to najbardziej efektywnie rozwiązanie budownictwa ekologicznego. Daje ono oszczędność energii elektrycznej i grzewczej aż o ¼, a opiera się tylko i wyłącznie na optymalizacji procesów użytkowania.

Jak będzie wyglądała przyszłość eko budynków?


Tej nigdy nie można być pewnym, ale biorąc pod uwagę ekologiczne prognozy, również projekty chroniące planetę przyjmą się świetnie. Zauważ, że jeszcze kilka lat temu zainteresowanie zdrową żywnością raczkowało w porównaniu do czasów dzisiejszych. Tak samo inteligentne technologie, które swoje wielkie narodziny mają w Polsce jeszcze przed sobą. Ekologia jest tematem coraz poważniej traktowanym wśród osób związanych z nieruchomościami.

Trzymamy kciuki, by oszczędności służyły ludziom i planecie, choć dla matki ziemi to i tak kropla w morzu potrzeb. Mimo to warto działać i dawać przykład!