Dlaczego warto budować dom parterowy?

W tej chwili dużą popularnością cieszą się domy parterowe. Maja one wyjątkowy urok, wdają się być bardziej rodzinne i przytulne. Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu parterowego? Czy jego budowa jest tańsza i mniej skomplikowana od budowy domu piętrowego? Czy każda rodzina będzie się w nim dobrze czuła? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Dom parterowy – najważniejsze zalety


Do jednej z najważniejszych zalet domów parterowych trzeba zaliczyć niższy koszt budowy domu. Jednak ta zasada dotyczy raczej małych budowli, o powierzchni do 120-150 mkw. Z pewnością inwestor wyda mniej pieniędzy na strop, ponieważ nie będzie go obciążać druga kondygnacja. W związku z tym zasady bezpieczeństwa nie są takie uciążliwe. Fundamenty i ściany konstrukcyjne również mogą charakteryzować się mniejszą nośnością. W domu parterowym nie trzeba też montować okien dachowych, które pomimo niewielkich rozmiarów są dość drogie. Na finalny koszt budowy duży wpływ ma cena zakupu działki, gdyż dom parterowy szczególnie ładnie wygląda w otoczeniu dużego ogrodu. Nie jest to jednak przymus, a zdecydowanie podwyższa wydatki na własne” cztery kąty”

Warto zauważyć, że w małym domku parterowym bardziej ekonomiczne i komfortowe będzie też ogrzewanie. W budynku jednopoziomowym łatwiej jest utrzymać podobną i optymalną dla domowników temperaturę na całej powierzchni. W domach piętrowych zazwyczaj na parterze jest chłodniej, a na piętrze cieplej.

Jeśli podejmiemy decyzję o budowie domu parterowego, z listy wydatków odpadnie nam koszt zakupu i montażu schodów.

Dla osób, które lubią się wyróżniać, kolejnym plusem takiego budynku będzie jego wyjątkowy kształt. W trakcie projektowania należy pamiętać o konieczności zapewnienia dostępu naturalnego światła do wszystkich pomieszczeń. Dlatego architekci w wielu przypadkach proponują wybudowanie kilku niezależnych brył, które zostaną połączone małymi korytarzami. Efekt końcowy takiego rozwiązania bywa bardzo ciekawy.

Dom parterowy dobrym wyjściem dla ludzi, którym zależy na szybkim wprowadzeniu się do budynku. Proces budowy przebiega przeważnie szybko i jest obarczona mniejszym ryzykiem pojawienia się błędów i nieprzewidzianych problemów. Krótszy może być też czas aranżacji wnętrz, gdyż pokoje w domach parterowych są zazwyczaj standardowych wymiarów, nie mają np. skosów i można uniknąć kupowania mebli na specjalne zamówienie. Ponadto wnoszenie ciężkich sprzętów po schodach też nie jest zbyt wygodne.

Plusem braku drugiej kondygnacji jest także bardziej skuteczna izolacja akustyczna, ponieważ pomieszczenia znajdujące się na jednym poziomie nie jest trudno wygłuszyć. Dzięki temu ograniczymy przenikanie hałasów z zewnątrz oraz można zniwelować hałasy z innych pokojów.

Dla kogo dom parterowy?


Dom parterowy sprawdzi się w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Zabiegani rodzice nie są zmuszeni chodzić za potomstwem krok w krok z obawy, że maluch spadnie ze schodów, wypadnie z okna albo z balkonu. Łatwiej jest też ustalić, gdzie powinny znajdować się pokoje dziecięce, aby zawsze ktoś z dorosłych mógł kontrolować co się w nich dzieje.

Nad postawieniem domu parterowego powinni zastanowić się osoby starsze i niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. Obecność schodów w domu dwupoziomowym często skazuje takie osoby na izolację od części domowników. Może to powodować uczucie osamotnienia i opuszczenia.

Dom parterowy będzie rajem dla osób kochających przyrodę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wstawić duże okna i stworzyć piękny taras. Nie ma nic piękniejszego dla fana zieleni niż możliwość wyjścia do ogrodu prosto ze swojej sypialni.

Dom jednopoziomowy docenią rodziny, którym zależy na integracji członków rodziny, ponieważ łatwiej w nim mieć wszystkich bliskich w zasięgu wzroku i słuchu. Dużo prościej jest zachęcić wszystkich do spędzania razem czasu np. przy grach zespołowych, zbudować bardzo bliskie relacje z ukochanymi osobami.